از پوسته بزرگ آموزش آنلاین سایت اسمارت رونمایی شد ...
0

نحوه مطالعه درماه آخر کنکورو کسب نتیجه دلخواه

با نزدیکی به روزهای آخر کنکور دغدغه بسیاری از دوطلبان این است که هفته های پایانی و ماه آخر کنکور را چطور درس بخوانیم؟

ماه آخر کنکور را باید اینگونه درس بخوانید…

اولین و مهم ترین نکته در ماه پایانی این است که در این مدت زمانتان را باید صرف مرور دروس کنید و از خواندن و یادگیری مبحث جدید خودداری نمایید. با مرور دروس خود هر آنچه را که قبلا آموخته اید در ذهنتان تثبیت می کنید و این قوتی قلبی است برای شما تا اولا هر آنچه را که فراموش کرده اید دوباره به خاطر بیاورید. ثانیا مطمئن می شوید که سایر آموخته هایتان را فراموش نکرده اید. و به این ترتیب آرامش قلب و اعتماد به نفس کسب می کنید که این خود نوعی از استرس و تنش قبل از کنکور شما را می کاهد.

فراموش نکنید که علاوه بر مرور دروس خود، تست هایی که قبلا کار کرده اید و نیز تست های کنکور سال های قبل را هم مرور کنید، چرا که مرور تست ها، اشتباه مجدد در کنکور را کاهش می دهد.

روش مرور دروس عمومی و اختصاصی:

به یاد داشته باشید که همه دروس را نباید به یک شیوه مرور کرد. به عنوان مثال مهارت تست زنی در درس ریاضی و فیزیک بیشتر از مرور کتاب اهمیت دارد. در صورتی که دروس زیست شناسی، معارف و ادبیات را بیشتر بر مرور کتاب درسی تمرکز کنید. و نوع برنامه ریزی دروس و منابع را با اولویت بندی مشخص کنید و زمان های مرور هر درس را معین کنید.

اگر در هفته های گذشته بیشتر دروس اختصاصی را می خواندید، از این هفته به دروس عمومی سهم بیشتری را اختصاص دهید. فراموش نکنید که دروس عمومی فرار هستند و مرور درس های حفظی قدرت تست زنی شما را افزایش می دهد. در ماه آخر کنکور سعی کنید درصد مطالعه دروس عمومی و اختصاصی را به هم نزدیک کنید. مثلا ۶۰ درصد را به دروس اختصاصی و ۴۰ درصد را هم به دروس عمومی کنار بگذارید.

در این یک ماه وقتتان را صرفا به تست زنی نگذرانید. شما در این ماه روزانه باید ۱۱ الی ۱۳ ساعت مطالعه و مرور به همراه تست زنی داشته باشید. اگر کمتر از این ساعت مطالعه دارید بدانید که دارید وقتتان را تلف می کنید.

شب ها به موقع بخوابید تا صبح زود از خواب بیدار شوید هم بدین ترتیب نظم خوابتان حفظ می شود و هم این عادت باعث می شود با زمانبندی کنکور اختلال ایجاد نشود و در روز کنکور بتوانید زود از خواب بیدار شده و احساس خواب آلودگی نکنید.

چگونه در ماه آخر کنکور خود را بسنجید؟

هر روز ساعت خاصی را برای آزمون گرفتن از خودتان اختصاص دهید و فضای کنکور را برای خودتان شبیه سازی کنید. بعد از آزمون برگه را تصحیح کرده و اشتباهات و تست های نزده را بررسی کنید که چه عاملی باعث شده پاسخ اشتباه بزنید؟ بی دقتی، وقت کم یا معلومات اندک. سپس درسی را که در آن ضعیف عمل کرده اید را دوباره مرور کنید. و این کار را در روزهای بعد تکرار کنید.

در صورتی که عملکردتان در این آزمون ها ضعیف است دلسرد نشوید، چرا که این آزمون ها برای یادگیری است و کمک می کند تا در روزهای بعد عملکرد دقیقی داشته باشید.

سخن آخر…

هفته های آخر کلاس های کنکور را تعطیل کنید و جزوات و یادداشت هایی که قبلا نوشته اید را مرور کنید ولی نه لزوما همه ی آن ها بلکه مهم ترینشان.

اگر در ماه آخر کنکور دروس نخوانده زیاد دارید می توانید به یادگیری نکات مهم بپردازید ولی از مرور منابع غافل نشوید. ناامید شوید و برنامه ریزی های خود را ادامه دهید حتی اگر مجبور به تغییر آن ها شوید. به هدفی که دارید فکر کنید و با قدرت پیش روید. در روزهای پایانی تنها رقیبتان خودتان هستید. فراموش نکنید که سایر داوطلبان نیز همانند شما این حس را دارند حتی کسانی که قرار است رتبه های برتر شوند. افکار منفی و اینکه فکر کنید روز آزمون همه چیز را فراموش خواهید کرد را از ذهنتان دور کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *