از پوسته بزرگ آموزش آنلاین سایت اسمارت رونمایی شد ...
0

نحوه خواندن زیست شناسی برای کنکور با ۳ اصل اساسی

 

کنکوری های عزیز خواندن هر درسی اصولی داره و نمیشه همه ی دروس را به یک شیوه مطالعه کردن. برای خواندن زیست شناسی مخصوصا برای کنکور و آزمون سراسری اصولی است که می بایست آن ها را رعایت کنید تا بهترین نتیجه را در این درس بگیرید. پس بی مقدمه می ریم سراغ این روش ها:

اصول خواندن زیست شناسی:

۱- عمیق خواندن

۲- مفهومی خواندن

۳- ترکیبی خواندن

 

چگونه زیست شناسی را عمیق بخوانیم؟

بسیاری از داوطلبان و حتی می توان گفت برخی از مشاوران تفاوت “مفهومی خواندن” با “عمیق خواندن” را نمی دانند. ما تفاوت این دو را با یک مثال از کتاب درسی بیان می کنیم:

مثلا در فصل ۵ سال دوم در مورد حشرات میخوانیم که«سیستم تنفسی حشرات از تعدادی لوله های درونی به نام نای تشکیل شده است. شاخه های نای در سراسر بدن منشعب هستند. تبادل گازهای تنفسی از این انشعابات با سلولهای بدن به طور مستقیم و بدون نیاز به همکاری دستگاه گردش مواد صورت میگیرد».

حالا می خواهیم این قسمت از متن کتاب درسی را از لحاظ عمیق خوانی بررسی کنیم: داوطلبین رشته تجربی می بایست این متون پر ملاط  کتاب درسی را به صورت عمقی مطالعه کنند یعنی: اگر توجه کنید در متن کتاب به ” تعدادی لوله درونی” اشاره شده؛ و دانش آموز باید با دیدگاه طراح سوال به این متن توجه کند که ممکن است به جای واژه “درونی” از واژه “بیرونی” استفاده کند. و اگر به دقت متون کتاب درسی رو مطالعه نکرده باشید ممکن است در دام چنین سوالاتی بیفتید. و یا به طور مثال به جای ” لوله ها” فقط بگوید ” یک لوله درونی”. شاید این روند کمی مسخره و یا خسته کننده باشد ولی به هر حال اگر می خواهید نتیجه ی مطلوبی به دست بیاورید و سر هیچ چیز امتیازتان از دست نرود می بایست به این نکات توجه کرده و چنین دیدی را نسبت به درس زیست شناسی داشته باشید. توجه به واژه های “نای” ، “در سراسر بدن”، ” به طور مستقیم” نیز در متن بالا حائز اهمیت است.

می توانید در حین خواندن زیست شناسی از خودکارهای رنگی استفاده نمایید و هر یک از شکل ها، زیرنویسها، متن کتاب و توجه به واژه های این چنینی را با رنگ های جداگانه ای مشخص نمایید. شما با انجام این نکات اصل اول را رعایت کرده اید.

چگونه درس زیست شناسی را مفهومی بخوانیم؟

ممکن طراح سوال اینگونه تستی را طرح نماید که: در ملخ هموگلوبین گاز اکسیژن را به ماهیچه های عقبی می رساند.  بدیهی است کسی که متن را به صورت مفهومی مطالعه کرده باشد به این نکته پی می برد که سیستم گردش مواد دخالتی در تنفس جانور ندارد پس این گزینه غلطی است. و حالا به اصل سوم می رسیم:

چگونه زیست را به صورت ترکیبی بخوانیم؟

دانش آموز تجربی می بایست با شنیدن واژه “حشرات” ترکیبات آن اعم از فراوان ترین و موفق ترین جانور در طول تاریخ زمین، داشتن گردش خون باز، دفع اوریک اسید و … را به خاطر داشته باشد. به این طریق با رعایت اصول گفته شده و همچنین مرور متوالی می توان به درصد بالایی در درس زیست شناسی رسید.

این نکته را نیز هرگز فراموش نکنید که اختصاص دادن وقت ریاضی و فیزیک و سایر دورس به درس زیست یک اشتباه محض است و کلیه دروس را باید به طور موازی مورد مطالعه قرار داد.

 

موفق و پیروز باشید.

 

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *