0
02128424060

روش مطالعه ریاضی نفرات برتر کنکور

روش مطالعه ریاضی رتبه های برتر 97

روش مطالعه ریاضی با دیگر دروس کمی فرق دارد چرا که ریاضیات شامل فرمول ها و علایم خاص خودش است که سخت به نظر میرسد با حفظ کردن به خاطر سپرد. در نتیجه ریاضیات نیز مهارتهای مطالعاتی خاص خودشو داره که به آن ها خواهیم پرداخت.

  1. ریاضیات را نمی توان با گوش دادن و خواندن یاد گرفت. بخش عمده ای از یادگیری این درس به تمرین زیاد و انجام تکالیف بستگی دارد. اینکه چطور از فرمول ها و روش ها بتوان استفاده کرد حیاتی است.
  2. مباحث ریاضی به صورت زنجیره ای است. موضوعی که در یک روز درس داده می شود بر اساس آموخته های روز قبل از آن هست. و اگر در عقب بیفتید برای رسیدن به مباحث جدید راه سختی را پیش رو خواهید داشت. پس بهتر است همیشه پای به پای معلمتان پیش روید؛ چرا که مطالعه ی لحظه آخر برای امتحان هیچ کمکی به شما نخواهد کرد.
  3. دروس ریاضی چندان هم سخت و پیچیده نیستند. فقط کافی است زمان مطالعه ی خود را در این دروس نسیت به دیگر دروس افزایش دهید.
  4. بر روش های کلیدی کلیدی مسلط شوید چرا که با وجود فرمولهای و روش های زیاد نمی توان همه ی آن ها را به خاطر سپرد. این کار میزان اطلاعاتی که می بایست به خاطر بسپارید کاهش میدهد.
  5. هنگامی که روشی جدید برای حل مساله ای یاد می گیرید می توان آن روش را برای سایر مسائل نیز استفاده میشود. از آموخته های قبلی خود برای حل مسائل جدید بهره ببرید.
  6. کلماتی که در ریاضیات استفاده میشود در دروس دیگر معنای متفاوتی دارند بنابراین فرهنگ لغات ریاضی را بیاموزید و آن ها را در قسمت خاصی از دفترتان یادداشت کنید.
  7. ریاضی مبحثی است که باعث مضطرب شدن دانش آموزان می شود و داشتن اعتماد به نفس از این اضطراب می کاهد. و این روش مطالعه ریاضی باعث موفقیت شما در آزمون ها میشود.
  8. تنوع و حجم زیاد در درس ریاضی عواملی هستند که می بایست با برنامه ویژه و پیوسته برای آزمون سراسری آماده شوند تا باعث کسب نتیجه بهتر شود. روش مطالعه ریاضی بر سه اصل یادگیری، تمرین و مرور تکیه دارد که به هر یک از آن ها در ادامه خواهیم پرداخت:

یادگیری:

اولین روش مطالعه ریاضی یادگیری است. زیرا تا وقتی مبحثی را به درستی یاد نگرفته باشیم نمی توانیم به سوالات ریاضی به درستی پاسخ دهیم. پس از تمام ابزارهای یادگیری که عبارت اند از کلاس، جزوه و کتاب درسی کمک بگیرید. مبحثی که در کلاس می آموزید، همان روز مبحث تدریس شده را از جزوه مطالعه نموده و مثال ها و تمرین ها را مجددا حل کنید. سپس به سراغ کتاب درسی بروید و  خط به خط آن را خوانید و تمرینهای حل شده و نشده را حل نمایید؛ چرا که تعدادی از تست های کنکور سراسری عینا از کتاب درسی طرح میشوند. فرمول ها، روابط و نکات را به خوبی به خاطر بسپارید زیرا در جلسه ی آزمون به کتاب و جزوه دسترسی ندارید.

در ادامه ی روش مطالعه ریاضی که شامل یادگیری مفهومی و حفظ فرمول ها و رابطه ها بود به سراغ تست زنی مباحث به صورت آموزشی می کنید. زمان در حل تست های آموزشی مهم نیست بلکه یادگیری نکات تستی و به کارگیری مطالب مطالعه شده مهم می باشد. یکی از روش مطالعه ریاضی در تست زنی استفاده از کتاب و جزوه و حتی پاسخ های تشریحی است. بعد از اینکه تست ها را حل کردید نوبت به خلاصه نویسی می رسد. مباحثی که مطالعه و تست زدید خلاصه نویسی کرده و نکات مهم آن را نیز یادداشت کنید. با خلاصه نویسی مرحله اول روش یادگیری ریاضی به پایان می رسد.

تمرین:

پس از یادگیری و خلاصه نویسی، جهت تثبیت و تسلط بر مباحث و افزایش سرعت تست زنی شروع کنید و تعدادی تست حل کنید و تست های حل شده غلط را علامت گذاری نمایید تا آن ها را رفع کنید. به علت حجم زیاد مباحث تعداد تست ها را متناسب با حجم مباحث انتخاب نمایید تا از تست زدن سایر دروس عقب نمانید. تا مبحثی را به طور کامل یاد نگرفتید شروع به تست زدن نکنید. توصیه می کنیم برای هر مبحث حداقل 50 تست تمرینی انجام دهید.

اول از همه تست های کنکور سالهای قبلی را انتخاب کنید چرا که استانداردتر هستند و تقریبا تمام مباحث درسی را پوشش می دهند.

مرور:

با زیاد بودن مباحث درسی ممکن است برخی از مطالب را به مرور زمان فراموش کنید. بنابراین بهتر است در فواصل معین و دوره ای مطالب را مرور نمایید. می توانید در این مرحله از کتاب و جزوه و خلاصه نویسی هایتان بهره ببرید. پس از مرور و یادآوری نکات توصیه می شود به سراغ تست های علامت گذاری شده که قبلا اشکال داشتید بروید و مجددا حل کنید. با افزایش تعداد دفعات مرور حضور ذهن بالاتری خواهید داشت.

روش مطالعه ریاضی رتبه های زیر 10 کنکور سراسری 97

روش مطالعه ریاضی محمدرضا اسکندری (رتبه 4 کشوری ریاضی)

من درس ریاضی را به صورت عمیق مطالعه میکردم و از حفظ فرمول های بیهوده پرهیز میکردم. درس ریاضی را جزو برنامه ی روزانه ام قرار داده بودم و بالاترین درصد را در آزمون های آزمایشی نسبت به سایر دروس داشتم.

روش مطالعه ریاضی محمدرضا اسماعیلی (رتبه 3 ایثارگران 25 درصد تجربی)

خواندن مداوم و تمرین های زیاد برای تسلط را عامل موفقیت خود میدانم. با تمرکز زیاد روی تست زنی غلط های احتمالی را که در اثر سرعت زیاد به وجود می آمد را شناسایی می کردم. 95.6 درصد بالاترین رتبه ی من در کنکور سراسری بود.

روش مطالعه ریاضی سعید انصاری فرد (رتبه 4 ایثارگران 5 درصد تجربی)

بالاترین درصد های من در کنکور مربوط به فیزیک با درصد 92 درصد و ریاضی با 91 درصد بود. من شیوه ی مطالعه ی خاص خود را در درس ریاضی داشتم بدین صورت که به صورت مفهومی درس را یاد میگرفتم و در کلاس از جزوه نویسی غافل نمی شدم. برای افزایش سرعت تست زنی از کتاب های آبی و سه سطحی کانون استفاده میکردم.

روش مطالعه ریاضی ساجد شیری طرزم

اول درسنامه را به صورت کامل میخواندم و سپس یکبار بصورت آزمایشی تست ها را بررسی میکردم تا نواقص یادگری ام برطرف بشه و بعد از دو روز تست ها را بصورت زماندار حل میکردم.

 

برای آشنایی با روش مطالعه فیزیک و نکات تست زنی نفرات برتر کنکور 97 این پست را از دست ندهید!

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *